Siyaset
Giriş Tarihi : 13-06-2019 11:19   Güncelleme : 13-06-2019 11:19

Aziz AYDINLIK, Karaköprü Köprülü Kavşağı hakkında bilinmeyenleri paylaştı!

Chp Şanlıurfa Milletvekili Aziz AYDINLIK, Karaköprü Köprülü Kavşağı ile alakalı bilinmeyenleri kamuoyuyla paylaştı!

Aziz AYDINLIK, Karaköprü Köprülü Kavşağı hakkında bilinmeyenleri paylaştı!

AYDINLIK, yapmış olduğu yazılı açıklamada şunları kaydetti:

 

 

 

"Karaköprü Köprülü Kavşağı maalesef şu an kangren olmuş durumda. Yapmış olduğumuz girişimler neticesinde, vermiş olduğumuz soru önergesinin sayın Bakan'a ulaşmasından hemen sonra Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Mehmet Cahit TURAN'ın bölgedeki yetkilileri arayarak "kavşağın durumuyla alakalı göndermiş olduğumuz bilgileri" teyit etmiş, neticesinde ise kendisinin talimatıyla ödenek krizinin ortadan kaldırılacağını ve kavşağın süratle bitirilmesi talimatını verdiğini net bir şekilde biliyorum; ancak Sayın Bakan ve yetkililer arasında geçen bu konuşmaların maalesef ki sonuca tesir etmediğini görmüş olduk. Halen daha sorun devam ediyor, bu sorun bölgeden mi kaynaklanıyor yoksa bakanlıktan mı kaynaklanıyor bunu bilemiyorum.

 

 

 

Söyleyeceğim tek şey var: Vatandaşı kandırmayın!

 

182 kişi çalışıyor diyorsunuz, gidip hem biz hem de vatandaşlarımız kontrol ediyor, bakıyoruz ki 182 kişi falan yok. Çalışan işçi ve iş makinası sayısı çok çok az. O nedenle vatandaşa yalan söylemeyin, kandırmayın. Bu konuda daha fazla yalan ve yanlış beyanlar vererek halkın gözünde küçülmeyin!

 

 

 

Bakın biz bu konuyla alakalı Sayın Bakan' soru önergemizi göndermiştik. Yazılı Soru Önergemizin tam metni şu:

 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA,

 

 

 

Aşağıdaki sorularımın Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Mehmet Cahit TURHAN tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim. 

 

 

 

  Şanlıurfa Karaköprü’de inşası devam eden Şanlıurfa Çevik Kuvvet Kavşağı diğer bir adıyla Karaköprü Farklı Seviyeli Kavşağı ne yazık ki bir türlü bitirilemiyor. Bu konuyla alakalı Şanlıurfa ve bölge halkı ciddi sıkıntılar yaşamaktadır. Bahse konu kavşak, bölgenin en yoğun kavşaklarından biri olduğu için inşaatın gecikmesi ya da geciktirilmesi büyük problemlere yol açmaktadır. Bakınız “acil sağlık” hizmeti vermekte olan 112 acil yardım araçları dahi kavşakta ciddi sıkıntılar yaşamaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

            Bu Bağlamada;

 

1)      Tarih olarak 2019 yılının 9. Ayında teslim edilmesi gereken bahse konu kavşak inşaatının  “kamu tasarrufu” nedeniyle durdurulduğuna dair iddialar doğru mudur?

 

2)      Bu nedenle teslim tarihi 2020 yılının 9. Ayına ertelenmiş midir?

 

 

3)      Bugüne kadar inşaatın yüzde kaçı tamamlanmıştır? Kavşağın kesin teslim tarihi nedir?

 

4)      81.000.000 TL’lik bu iş için 2018 yılında ödenmesi gereken miktarın 60.000.000 TL olduğu; ancak 2018 yılında 12.500.000 TL ödendiği doğru mudur?

 

 

 

5)      Karayolları Bölge Müdürlüğü yetkili olmasına rağmen bahse konu kavşak inşaatı kendilerine sorulduğunda “açıklama yapmaya yetkili değiliz” demektedir. Sizin konuyla alakalı açıklamalarınız nedir?

 

 

 

 

 

Gelen cevapta ise aynen şu ifadelere yer verilmiş:

 

 

 

Bahse konu Karaköprü Köprülü Kavşağı "kamu tasarrufu" nedeniyle durdurulmamış olup kavşağın sene başı bütçesi 16.500.000 tl'dir. Bugüne kadar ödenen ek bütçelerle toplamda 26.074.000 tl harcanmıştır ve kavşağın %30'u tamamlanmıştır.

 

 

 

Kavşağın yapımı 2019 yılı içerinde bitirilmesi hedeflenmektedir.

 

 

 

Şimdi ben soruyorum: 

 

 

 

Sayın Bakan, Sayın İktidar yetkilileri biz hanginize inanalım?

 

 

 

182 kişi çalışıyor dediğiniz kavşakta gördüklerimize mi yoksa sözlerinize mi?

 

 

 

%30'u bitti dediğiniz kavşağı siz nasıl 2019 yılı içerisinde bitirilmeyi planlıyorsunuz? 2019 yılının yarısı bitmiş daha geriye %70'lik kısım duruyor. Daha fazla mağduriyetin yaşanmaması için lütfen en acil haliyle bu kavşağı bitirin!