Aktüel
Giriş Tarihi : 08-03-2019 16:23   Güncelleme : 08-03-2019 16:23

Cumhurbaşkanı Erdoğan Şanlıurfa'da

31 Mart Yerel seçimi öncesi Şanlıurfa’ya Gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan Şanlıurfalılara Hitap Ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'la sahneye çıkan türkücü İbrahim Tatlıses, AK Parti'nin seçim şarkısı 'Nereden Nereye'ye eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Şanlıurfa'da

Kadim şehir Şanlıurfa’ya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ı miting alanında birçok kesimden gelen vatandaşlara hitap ediyor.

Şanlıurfa mitingine Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Zeynel Abidin Beyazgül, AK Parti İl Başkanı Bahattin Yıldız, milletvekilleri, ilçe belediye başkanları ve adayları, STK temsilcileri ve on binlerce vatandaş katıldı.

"45 katrilyon liralık yatırım yaptık"

Yatırımlar hakkında bilgi veren Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, "Urfa ne kadar anlatsak, ne kadar yüksek olsa, ama ben bugün bakıyorum şöyle karşıya maşallah uçsuz bucaksız. Şanlıurfa Havalimanı'ndan gelirken de yollar zaten böyle, merkeze yetişemeyince mecburen bir köyde Cuma namazını kıldık. Bütün Karaköprü halkımızı anlatmaya kelimeler yetmez. Sizi seviyoruz onlarında bizi sevdiğini biliyoruz. Bugüne kadar hep bizim yanımızda yer aldınız. 2023 Türkiye'sine hazır hale getirmek için büyük şehirde ve ilçelerimizde hedeflerimiz biz milletimize Urfalılarla birlikte Yürüyoruz, karşımızda kimin kiminle yürüdüğünü de en iyi siz biliyorsunuz. Urfa milli iradeye sahip çıkıyor muyuz? 31 Mart'ta tevazu samimiyet il ve ilçelerimizde belediye başkanına sahip çıkıyor muyuz? Maşallah barekallah. Büyük bir aşkla sevmekte kalmadı aynı zamanda Urfa'ya tarihinin en büyük hizmetlerini getirdik şimdi. Söylediklerime dikkat edin ve bunları da biliyor olmaktasınz. 17 yılda Şanlıurfa ne kadar hizmet getirdik biliyor musunuz 45 katrilyon liralık yatırım yaptık 45 katrilyon” dedi.

Eğitim yatırımları

Eğitime yapılan yatırımlara da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çocuklarımızı okulsuz bırakmadık, Harran Üniversitesine yeni fakülte, Meslek Yüksek Okulu ve yükse okullarla büyüterek 25000 öğrencisi ve 1127 öğretim üyesi olan bir hale getirdik. 3894 kişi kapasiteli yurtlarla hizmet veriyoruz. Önümüzdeki birkaç yıl içinde Şanlıurfa Viranşehir ve Siverek'te toplamda 1550 kişilik yurt binaları da açacağız. Şehrimize 30 bin seyirci kapasiteli bir stadyum kazandırdık. Şanlıurfa gençlik merkezi spor salonu da öyle yaptık. Ceylanpınar, Akçakale gençlik merkezlerinin ve Şanlıurfa olimpik yüzme havuzunun yapımı devam ediyor. Urfalı ihtiyaçlarımızı şehit yakınlarımıza, yaşlılarımıza ise toplamda 7 buçuk katrilyon lira kaynak sağladık. ” diye konuştu.

“30 adet sağlık tesisimizin de inşaatı devam ediyor”

Sağlık yatırımlarını anlatan Erdoğan, “Sağlıkta toplamda 1775 yataklı 14 haneden oluşan 89 adet tesisi Urfa kazandırdık. Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Eyyübiye Eğitim ve Araştırma Hastanesini yaptık. ama bitti mi bitmedi şimdi asıl alana geliyorum 1700 yataklı Şehir Hastanesi yapımı devam ediyor 2 yıl sonra bittimi hedefleniyor. Ceylanpınar Devlet Hastanesi bunlarla birlikte 30 adet sağlık tesisimizin de inşaatı devam ediyor. 200 yataklı bir ek bina yaparak 250 yataklı Balıklıgöl Devlet Hastanesi'nin 100 yataklı Harran Devlet Hastanesi'ni 42 adet sağlık testi daha Şehrimize kazandıracağız” ifadelerini kullandı.

Konut projeleri

Şanlıurfa'da 13573 konut projesini hayata geçirdik sahiplerine teslim ettik. İmar barışıyla 165 Şanlıurfalı vatandaşımızın sıkıntısını çözdük. Şehrimizde faaliyet gösteren 7 adet atıksu arıtma tesisi var. Dede Camiinden Hasan Paşa Camii, Eyüp Nebi Camiinden Eyyübiye’deki Nimetullah Camiine kadar Şanlıurfa'daki 63 Ecdat yadigarı eserin restorasyonunu yaptık. Eyyübiye Halilurrahman Cami var caminin içinde de caminin Bilecik'teki manalı manalı caminin Siverek'teki Karakeçi camiinin medeniyetimizin birikimi da pek çok eserin restorasyonları sürüyor.

Hızlı Tren Müjdesi

Adana, Gaziantep hızlı tren hattı üzerinden tüm Türkiye'ye hızlı tren ile alıyoruz. Dün ne oldu biliyor musun? Mardin'e hızlı tren müjdesini verdik. Benim arkamdan bu bölücü terör örgütünün desteklediği malum parti var ya onun eş başkanı bir ifade kullanmış Mardin'e hızlı trenin ne işi var. Espri gibi yani Saadet Partisi onun başındaki saatte ne dedi Sivas'a trenin ne işi vardı yani Allah'tan şunu demedi. Mardin'de havaalanının ne işi var? Ondan sonra havaalanında gelir. Onunla beraber uçuş yaparlar şimdi oraya hızlı tren geldiği zaman biliyorum ki o yüzden ben de bundan istifade edecektir.